Monopol na przyjaźń

Po dziesięciu niemalże bezstresowych latach nadszedł nad czas na pierwszą otwartą wojnę. Odtąd podstępem i pieniądzem będziesz zaskarbiać sobie honory, aby na słynne “stare lata” nie pozostać sam na sam z własnym sumieniem.

W towarzystwie układ jest prosty – zawsze będzie ktoś u góry i na dole. Trudno ustalić prostą regułę, jak trafić na szczyt, bo problemem nie jest zupełnym przypadkiem znaleźć się na dole. Co wiemy: im większy portfel, tym łatwiej błysnąć. Błysnąć to zostać zauważonym, a być zauważonym w odpowiednim towarzystwie jest już celem osiągniętym.

Walka o przyjaźń dla nikogo nie kończy się wygraną. Tylko pozornie powstają nierozerwalne relacje, szczerość i zaufanie. Nie ma gwarancji, że wraz z kolejnym dniem nie padnie na Ciebie i najszczerszy przyjaciel nie usunie Cię z drogi. Często winą obarcza się mijający czas, zmiany charakterów, nowe otoczenie. Muszę rozczarować: to nieprawda. Z reguły jedno lub drugie ciągnie w inną stronę. Fascynacja innym światem przeszkadza w utrzymywaniu stałych kontaktów z uwięzionym w odległym środowisku. Przychodzą i odchodzą nowi znajomi, pogłębiają się kolejne znajomości, rodzi się zazdrość, a czar przyjaźni pryska.

Gdy już serdeczność w przyjaźni zostaje na dobre wyeliminowana, często znajomość pozostaje na jeszcze bardzo długo. Teraz wynika to z charakterów. Mocne osobowości szczycą się ignorancją przeszłości, słabszym nie łatwo zakopać długo budowane więzi. Nagle okazuje się, że po kilku latach przyjaźń przeradza się w uzależnienie. Z nim, jak z każdym innym nałogiem, można walczyć. Jednak czy warto?

Potem o przyjaźń trudniej. Następuje wiek, w którym trudno o ludzi otwartych na nowe wyzwania. Zamknięci w starym dorobku mijają się z szarymi ludźmi. Bywa też tak, że naprawdę wartościowe charaktery przechadzają się koło naszego nosa zupełnie niezauważone. Szybciej uwagę przykuwa ten zadziorniejszy i słodszy, lepiej ubrany i nie do zdarcia. Taki faktycznie bywa nie do zdarcia, z jednego prostego faktu: jest zwyczajnym egoistą i nie jest to zła cecha, nie w dzisiejszych czasach. Traktując ludzi jak pionki zyskuje się sukcesy zawodowe i materialne, nierzadko na później pozostają wierni giermkowie. W ten sposób bez porażek, rozczarowań i płaczu w poduszkę, snobizm i narcyzm zyskuje w swoim życiu wartość na całe życie, a chociaż nie jest ona budowana na szczerości i bezinteresowności, często jest trwalsza niż wszelkie inne.

Słownikowa przyjaźń łączy w sobie wierność, braterstwo i stałość. Niestety taką częściej znajdziemy spisaną na kartkach papieru niż przechadzającą po chodnikach. Każdą inną znaleźć łatwo, jednak czy warto marnować czas na przelotne znajomości i jaką ceną za nie płacić? Bo z pewnością sukcesem nie jest zbieranie zasłużonych laurów bez przyjaznych uśmiechów i tylko takim uśmiechom warto się poświęcać.

Lubienie i sympatia cz 3

Technika obiadu – wykazano, że ludzie bardziej lubią osoby lub obiekty spotykane podczas jedzenia. W Biały Domu parlamentarzystów przed ważnym głosowaniem zaprasza się na obiad. Dowiedziono, że opinie polityczne, które pojawiały się podczas jedzenia zyskiwały sobie większą aprobatę.

Zniewalająca moc kart kredytowych
Dajemy większe napiwki w restauracjach gdy płacimy karta. Podobnie jest gdy nie płacimy karta, ale jedynie widzimy logo kart płatniczych, wtedy nawet płacąc gotówka także dajemy większe napiwki, i jesteśmy skłonni dawać duże sumy gotówki jako datki. Płacąc kartą jesteśmy bardziej rozrzutni niż gdybyśmy płacili gotówką.

Podsumowanie
Skuteczna strategia przeciwdziałania niepożądanemu uleganiu komuś, do kogo poczujemy nagły przypływ sympatii, jest analiza sytuacji i zastanowienie się czy to faktycznie nić sympatii.

Lubienie i sympatia cz 2

Oprócz podobieństw…
– sympatię wzbudza informacja, że ktoś nas lubi
– trafny komplement
– podobne opinie o naszej kompetencji
“Świetny wybór – ma Pan znakomity gust”
UWAGA: komplementy zbyt nachalne działają w odwrotną stronę!

Kontakt i współpraca:
– bardziej lubimy to, co znamy
– chętniej wybieramy do pełnienia funkcji społecznych osoby, których twarze są nam znane (plakaty polityków)
– sympatię nasila udana współpraca, wspólna realizacja zadania

Warunkowanie i skojarzenie:
– obdarzymy sympatią osoby przynoszące nam dobre wiadomości
– złe informacje – obwiniamy także tego, kto nam je przekazuje (prezenterzy pogody, posłańcy w starożytnej Persji)

Reklamy z modelkami <3
Kobiety które pojawiają się w reklamach samochodów maja za zadanie zwrócić uwagę męskiej części widowni, by piękno było bezpośrednio utożsamiane z samochodem. I tak się dzieje – mężczyźni uważają samochody reklamowane przez piękne kobiety jako lepsze i szybsze.
Zasada skojarzenia działa tak dobrze i tak automatycznie, że producenci dokładają wszelkich wysiłków, by skojarzyć swoje produkty z tym , co jest aktualnie
w modzie i dobrze się kojarzy.

Inną grupą zachowań bazujących na pozytywnym skojarzeniu jest pokazywanie się w towarzystwie osób o wysokim statusie moralnym i autorytecie.

Lubienie i sympatia cz 1

Lubienie i sympatia – kogo lubimy i za co
Reguła wzbudzania sympatii jako narzędzie wpływu społecznego

Ludzie wolą mówić “tak” osobom, które lubą i mają poczucie, że znają. Dlatego praktycy wpływu społecznego dokładają wszelkich starań… (nie zdążyłem spisać :()

Atrakcyjność fizyczna:
– Arystoteles twierdził: “Uroda jest lepszą rekomendacją niż jakikolwiek list polecający
– zjawisko aureoli – dobry wygląd “opromienia” pozostałe cechy i decyduje o sposobie, w jaki postrzegamy człowieka

Cechy atrakcyjności fizycznej:
– wzrost (głównie u mężczyzn)
– twarz
– typ sylwetki
Efekty społeczne atrakcyjności fizycznej:
– wyżsi mężczyźni otrzymywali wyższe pensje
– dzieci postrzegane jako atrakcyjne były rzadziej karane w przedszkolu
– atrakcyjność fizyczna podsądnego może mieć wpływ na wysokość kary
– uczniowie o atrakcyjniejszym wyglądzie są lepiej oceniani przez nauczycieli
– łatwiej uzyskać przebaczenie i wsparcie
– atrakcyjność może odegrać decydującą rolę na rynku pracy

Podobieństwo
Lubimy ludzi podobnych do nas pod względem:
– przekonań politycznych
– światopoglądowych
– cech osobowości
– stylu życia
– zainteresowania
– doświadczeń życiowych
– sposobu spędzania czasu wolnego
– o podobnie brzmiących nazwiskach, takich samych imionach