Analizator wzrokowy – oko reaguje na promieniowanie elektromagnetyczne różnej częstotliwości.
Analizator słuchowy wrażliwy jest na szybkie cykliczne zmiany ciśnienia w powietrzu.
Analizatory smaku i węchu – rozpoznają strukturę cząsteczek chemicznych w pożywieniu i powietrzu.
Analizatory ucisku i dotyku – analizują energię fizyczną działającą na receptory.
Analizatory temperatury – analizują temperaturę otoczenia.
Analizatory bólu – analizują nasze subiektywne uczucie bólu (w świecie fizycznym ból nie istnieje, jest to odczucie subiektywne).
Analizator kinestetyczny – analizuje informacje płynące z mięśni i ścięgien.
Jaka jest nasza wrażliwość zmysłowa:
– nos psa jest milion razy bardziej wrażliwy niż nos człowieka
– nietoperze posiadają zdolność echolokacji
– pewne zwierzęta mają zdolność wyczuwania wstrząsów sejsmicznych
– ćmy potrafią “wywąchać” zapach z odległości 1 kilometra
W tym zestawieniu człowiek wypada kiepsko. Człowiek posiada jednak rozwiniętą umiejętność myślenia i tym kompensuje niedoskonałości własnych zmysłów. Umożliwia to wychodzenie poza dostarczone informacje.
To mózg i jego układy zmysłowe dają nam odczucie barwy, dźwięku, smaku, zapachu, faktury, bólu.
Zjawisko fotopsji – wywoływanie wrażeń wzrokowych poprzez ucisk gałki ocznej.
Podobieństwa w działaniu zmysłów
Wszystkie zmysły przekształcają energię na impulsy elektryczne.
Skoro już tutaj zajrzałeś / zajrzałaś / zajrzałoś, to pewnie dlatego, że interesujesz się psychologią i wszystkimi związanymi z nią kwestiami. Pozwól, że w tej notce (pewnie będzie trochę długa…) podsumuję krótko, jakie informacje poznasz, czytając notki. Są to krótkie pisemne wykładziki, podzielone na części i kategorie według tematów, tak żeby ułatwić ci przebrnięcie przez ten cały ogrom materiału.
Psychologia jako praktyka społeczna: co to jest psychologia potoczna, jakie są jej cechy (wiedza gorąca, wiedza zimna, itd.), co to jest dusza, psychika (co to znaczy, że człowiek jest jednością psychofizyczną?), czym zajmuje się psychologia społeczna, co to jest i jak rozumiemy pojęcie sytuacji społecznej
Wpływ społeczny: co to jest, kiedy mamy z nim do czynienia, dlaczego człowiek jest istotą społeczną, jakie potrzeby są zaspokajane w obecności innych osób, jakie są reguły wpływu społecznego (wzajemności, autorytetu, niedostępności, wzbudzania sympatii, społeczny dowód słuszności), jakie są zalety i niebezpieczeństwa automatycznego reagowania, jak brzmi reguła wzajemności, zasada kontrastu, przykłady działania reguły wzajemności, co wzmacnia chęć korzystania z przykładu innych osób (społeczny dowód słuszności). Reguła konsekwencji – dlaczego lubimy ludzi konsekwentnych? Z czym kojarzy się brak konsekwencji? Dlaczego deklaracja na piśmie ma większą moc? Brzmienie reguły niedostępności. Eksperyment Milgrama (w regule autorytetu). Reguła lubienia i sympatii. Po co mówimy innym komplementy? Czy je lubimy, czy umiemy ich słuchać? Pozytywne skojarzenia w budowaniu wzajemnej sympatii / antypatii.
Komunikacja społeczna: na czym polega proces porozumiewania się? Dlaczego ludzie chcą komunikować się ze sobą? Pojęcie kompetencji komunikacyjnej i kompetencji językowej. Co to znaczy, że skutecznie potrafimy się porozumiewać? Rodzaje komunikacji (werbalna i niewerbalna). Dlaczego zachowała się komunikacja niewerbalna i do czego służy? Funkcje komunikacji niewerbalnej. Co to znaczy, że jest naruszona czyjaś przestrzeń osobista? Co to jest przestrzeń osobista? Funkcje języka. Rodzaje wypowiedzi (dyrektywy, stwierdzenia). Dlaczego intencja i interpretacja powinny być zgodne w komunikacji werbalnej? Rozumienie pojęcia komunikowania wprost. Cechy komunikowania pośredniego. Umiejętność słuchania. Jakie są cechy charakterystyczne tego, że porozumiewamy się między sobą? Pojęcie ujawniania siebie w rozmowie, czym ryzykujemy kiedy o sobie mówimy, itd. Co to jest niewinne kłamstwo i kiedy je stosujemy? Jakie są konsekwencje kłamstwa?
Autoprezentacja: na czym polega, w jakich sytuacjach ją stosujemy, po co to robimy? Czy autoprezentacja jest dobra czy zła? Kiedy przestajemy o nią dbać, od czego to zależy? Taktyki autoprezentacyjne i techniki autoprezentacyjne – umieć wymienić i podać przykłady sposobów na stworzenie własnego wizerunku. Co to jest norma skromności? Porażki autoprezentacyjne, zakłopotanie.