Norma skromności oraz sympatie i antypatie

Norma skromności
Jeśli ją przekroczymy, możemy być postrzegani jako pozer. Jeśli zbytnio się chwalimy – jest źle.
Nadmierna skromność też powoduje, że w wielu sytuacjach zostaniemy niedocenieni, nie będziemy mogli pokazać swoich mocnych stron.
Umiarkowana skromność jest lepsza niż przesadna.
Bardzo źle jest postrzegane coś takiego, gdy wygramy konkurs, a my mówimy “słaby konkurs to był”. Bagatelizowanie osiągnięć to dobra taktyka, ale musimy mieć pewność, że inni już wiedzą o naszych osiągnięciach.

Sympatie / antypatie
Jeśli wyrażamy taką ocenę, to budujemy w ten sposób nasz wizerunek. Nasze postawy światopoglądowe tworzą nasz wizerunek!

Publiczne atrybucje – wyjaśniamy innym, dlaczego coś się stało, zrobiłem to bo to czy tamto, tłumaczymy się z porażek czy gaf, ujawniamy sekret swojego sukcesu.
Atrybucja stanowi o pewnym naszym funkcjonowaniu. Jeśli przypisujemy sobie sukcesy, wyjaśniamy to swoimi zdolnościami. Porażki często tłumaczymy jakąś wadą czegoś innego, np. słaba akustyka w sali, itd.

Zachowania niewerbalne – sposób prezentowania naszych emocji innym osobom. Nawet jeśli nie przeżywamy z kimś dramatu, staramy się wyglądać na osoby empatyczne i współczujące. Podobnie gdy ktoś odniesie sukces, pokazujemy że niby się cieszymy, na użytek publiczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *