Bardzo często ludzie boją się o to, że stracą kontrolę nad własnym życiem. Że przez to, jak potoczy się życie, nie będą wiedzieli jakiego wyboru dokonać, nie będą potrafili odróżnić dobra od zła. Dlaczego tak jest?
Bardzo często ludzie boją się o to, że stracą kontrolę nad własnym życiem. Że przez to, jak potoczy się życie, nie będą wiedzieli jakiego wyboru dokonać, nie będą potrafili odróżnić dobra od zła. Dlaczego tak jest?
Większość z nas wytłumaczyłaby to problemami, jakie spotykają nas w codziennym życiu. Czy mają rację? Czy aby na pewno to jest głównym powodem utracenia panowania nad swoim istnieniem? Moim zdaniem, problemy są główną przyczyną tego, że ludzie się poddają. Nie chcą już walczyć o swoją przyszłość, o szczęście – nie tylko dla siebie, ale także dla osoby, z którą tą przyszłość będą dzielić. Czy to dobry wybór? Każdy sam musi sobie na to pytanie odpowiedzieć… Ludzie popadają w alkoholizm, narkomanię… Zdaję sobie sprawę z tego, że uporanie się z niektórymi problemami jest trudne, ale poddanie się w niczym nie pomoże – wręcz przeciwnie. Mówię tutaj o ludziach młodych, którzy poprzez złe towarzystwo spadają na dno, tłumacząc to sobie właśnie problemami. Utrata dziewczyny/chłopaka… To jest chyba najczęstszy powód „dołka”. Czy warto tracić czas, niszczyć siebie i ludzi, którzy chcą nam pomóc z niego wyjść? Skończyło się. Przykre… Ale czy na pewno to jest powód do picia, palenia czy ćpania? Przecież czas goi rany, kiedyś przestanie boleć… W tym momencie piszę to do konkretnej osoby, ale wiem, że bardzo wielu ludzi właśnie w taki sposób „rozwiązuje” swoje problemy – staczając się na dno. Przecież zawsze jest jakieś wyjście i za wszelką cenę trzeba go szukać, bo jeśli nie będziemy tego robić, problemy same nie znikną. Zamiast układać sobie życie będziemy się staczali coraz niżej. Jestem pewna, że nikt z nas tego nie chce.
Stracić kontrolę nad swoim życiem i postępowaniem jest bardzo łatwo, ale czy tak samo jest z odnalezieniem równowagi i powróceniem do normalnego życia…? To jest oczywiste, że nie, dlatego zamiast się poddawać, powinniśmy walczyć, walczyć dopóki się nie ułoży… Wtedy będziemy dumni z siebie i z tego, że mimo tylu przeszkód jesteśmy szczęśliwi – ponieważ sami o to walczyliśmy…
System reklamy Test
Skoro już tutaj zajrzałeś / zajrzałaś / zajrzałoś, to pewnie dlatego, że interesujesz się psychologią i wszystkimi związanymi z nią kwestiami. Pozwól, że w tej notce (pewnie będzie trochę długa…) podsumuję krótko, jakie informacje poznasz, czytając notki. Są to krótkie pisemne wykładziki, podzielone na części i kategorie według tematów, tak żeby ułatwić ci przebrnięcie przez ten cały ogrom materiału.
Psychologia jako praktyka społeczna: co to jest psychologia potoczna, jakie są jej cechy (wiedza gorąca, wiedza zimna, itd.), co to jest dusza, psychika (co to znaczy, że człowiek jest jednością psychofizyczną?), czym zajmuje się psychologia społeczna, co to jest i jak rozumiemy pojęcie sytuacji społecznej
Wpływ społeczny: co to jest, kiedy mamy z nim do czynienia, dlaczego człowiek jest istotą społeczną, jakie potrzeby są zaspokajane w obecności innych osób, jakie są reguły wpływu społecznego (wzajemności, autorytetu, niedostępności, wzbudzania sympatii, społeczny dowód słuszności), jakie są zalety i niebezpieczeństwa automatycznego reagowania, jak brzmi reguła wzajemności, zasada kontrastu, przykłady działania reguły wzajemności, co wzmacnia chęć korzystania z przykładu innych osób (społeczny dowód słuszności). Reguła konsekwencji – dlaczego lubimy ludzi konsekwentnych? Z czym kojarzy się brak konsekwencji? Dlaczego deklaracja na piśmie ma większą moc? Brzmienie reguły niedostępności. Eksperyment Milgrama (w regule autorytetu). Reguła lubienia i sympatii. Po co mówimy innym komplementy? Czy je lubimy, czy umiemy ich słuchać? Pozytywne skojarzenia w budowaniu wzajemnej sympatii / antypatii.
Komunikacja społeczna: na czym polega proces porozumiewania się? Dlaczego ludzie chcą komunikować się ze sobą? Pojęcie kompetencji komunikacyjnej i kompetencji językowej. Co to znaczy, że skutecznie potrafimy się porozumiewać? Rodzaje komunikacji (werbalna i niewerbalna). Dlaczego zachowała się komunikacja niewerbalna i do czego służy? Funkcje komunikacji niewerbalnej. Co to znaczy, że jest naruszona czyjaś przestrzeń osobista? Co to jest przestrzeń osobista? Funkcje języka. Rodzaje wypowiedzi (dyrektywy, stwierdzenia). Dlaczego intencja i interpretacja powinny być zgodne w komunikacji werbalnej? Rozumienie pojęcia komunikowania wprost. Cechy komunikowania pośredniego. Umiejętność słuchania. Jakie są cechy charakterystyczne tego, że porozumiewamy się między sobą? Pojęcie ujawniania siebie w rozmowie, czym ryzykujemy kiedy o sobie mówimy, itd. Co to jest niewinne kłamstwo i kiedy je stosujemy? Jakie są konsekwencje kłamstwa?
Autoprezentacja: na czym polega, w jakich sytuacjach ją stosujemy, po co to robimy? Czy autoprezentacja jest dobra czy zła? Kiedy przestajemy o nią dbać, od czego to zależy? Taktyki autoprezentacyjne i techniki autoprezentacyjne – umieć wymienić i podać przykłady sposobów na stworzenie własnego wizerunku. Co to jest norma skromności? Porażki autoprezentacyjne, zakłopotanie.