Moim celem jest przekonanie Was do oprogramowania legalnego, na licencji freeware. Bez cracków, zupełnie za darmo. Bez okradania instytucji, narażania się prawu. Przedstawię tylko kilka z nich. Sprawdzone przezemnie i używane na codzień.
Bezpieczeństwo:
Zaczynamy od firewalla.
Najlepszym jak dotąd pracującym u mnie firewallem jest program o nazwie Securepoint Personal Firewall
Jest to program całkowicie za darmo. Z instalacją nie ma większych kłopotów. Jak poradziłeś/aś sobie z Gadu-gadu, to z tym też sobie poradzisz.
Kwestia konfiguracji rozwiązana… Nic nie musisz ustawiać. Program posiada kontrole dostępu do internetu na poziomie aplikacji. Więc zacznie zadawać pytania czy chcesz dopuścić np. gadu-gadu do internetu. Prawie zawsze zezwalasz klikając ALLOW.
Jeżeli natomiast jako aplikacja zgłasza się mblaster, MSlti64 klikasz DENY, i wirus nie ma dostępu do internetu.
To tyle, sprawa firewall’a załatwiona. Kolejno zajmiemy się programem antywirusowym.
Jednym z najlepszych jest AVG.AVG free edition, kolejny program za darmo świetnie spełniający swoje funkcje.
Instalacja również banalna, po niej trzeba tylko uaktualnić bazy wirusów. Jedna z ciekawszych funkcji tego programu to kontrola rejestru, a konkretnie programów uruchamianych przy każdym starcie komputera.
Większość wirusów i robaków dopisuje się do autostartu, przykładem jest słynny mblast , wystarczy wpisać msconfig w START->Uruchom…
i w zakładce “startup” sprawdzić co nam się dopisało. W ten sposób można ręcznie usunąć mblasta, jak i MSlti64.
Choć antywirus dobrze rozpoznaje wszelkiego rodzaju śmieci, przyda się jeszcze program o nazwie Adaware Personal
Wyszuka nam programy nie do końca potrzebne i przyjazne użytkownikowi.
Z takim arsenałem niestety dalej nie jesteśmy bezpieczni. Bardzo przyda się aktualizacja windowsa. Polecam service pack 2. Instalując tą poprawkę nie zobaczysz już 20 otwierających się okienek wbrew Twojej woli.
Wygląd:
Jest wiele programów upiększających dla windowsa. Niewiele darmowych. Zajmijmy się ową mniejszością.
Znudził Ci się ekran startowy windowsa… Za każdym razem napis Microsoft windows… Zainstaluj bootskin. Wybierz skórkę. Od tej pory uruchamiając komputer będziesz podziwiał/a wspaniałe widoki, piękne panie, co tylko zechcesz.
Program ma funkcję tzw. randomize screen , za każdym razem będzie wybierany losowy obrazek.
Grafika:
Najlepszym programem dla początkujących jak i dla profesjonalistów w mojej opini jest GIMP
Wszystko o czym nie napisałem znajduje się tutaj
bogata kolekcja programów freeware, bardzo dobrych i sprawdzonych.
System reklamy Test
Skoro już tutaj zajrzałeś / zajrzałaś / zajrzałoś, to pewnie dlatego, że interesujesz się psychologią i wszystkimi związanymi z nią kwestiami. Pozwól, że w tej notce (pewnie będzie trochę długa…) podsumuję krótko, jakie informacje poznasz, czytając notki. Są to krótkie pisemne wykładziki, podzielone na części i kategorie według tematów, tak żeby ułatwić ci przebrnięcie przez ten cały ogrom materiału.
Psychologia jako praktyka społeczna: co to jest psychologia potoczna, jakie są jej cechy (wiedza gorąca, wiedza zimna, itd.), co to jest dusza, psychika (co to znaczy, że człowiek jest jednością psychofizyczną?), czym zajmuje się psychologia społeczna, co to jest i jak rozumiemy pojęcie sytuacji społecznej
Wpływ społeczny: co to jest, kiedy mamy z nim do czynienia, dlaczego człowiek jest istotą społeczną, jakie potrzeby są zaspokajane w obecności innych osób, jakie są reguły wpływu społecznego (wzajemności, autorytetu, niedostępności, wzbudzania sympatii, społeczny dowód słuszności), jakie są zalety i niebezpieczeństwa automatycznego reagowania, jak brzmi reguła wzajemności, zasada kontrastu, przykłady działania reguły wzajemności, co wzmacnia chęć korzystania z przykładu innych osób (społeczny dowód słuszności). Reguła konsekwencji – dlaczego lubimy ludzi konsekwentnych? Z czym kojarzy się brak konsekwencji? Dlaczego deklaracja na piśmie ma większą moc? Brzmienie reguły niedostępności. Eksperyment Milgrama (w regule autorytetu). Reguła lubienia i sympatii. Po co mówimy innym komplementy? Czy je lubimy, czy umiemy ich słuchać? Pozytywne skojarzenia w budowaniu wzajemnej sympatii / antypatii.
Komunikacja społeczna: na czym polega proces porozumiewania się? Dlaczego ludzie chcą komunikować się ze sobą? Pojęcie kompetencji komunikacyjnej i kompetencji językowej. Co to znaczy, że skutecznie potrafimy się porozumiewać? Rodzaje komunikacji (werbalna i niewerbalna). Dlaczego zachowała się komunikacja niewerbalna i do czego służy? Funkcje komunikacji niewerbalnej. Co to znaczy, że jest naruszona czyjaś przestrzeń osobista? Co to jest przestrzeń osobista? Funkcje języka. Rodzaje wypowiedzi (dyrektywy, stwierdzenia). Dlaczego intencja i interpretacja powinny być zgodne w komunikacji werbalnej? Rozumienie pojęcia komunikowania wprost. Cechy komunikowania pośredniego. Umiejętność słuchania. Jakie są cechy charakterystyczne tego, że porozumiewamy się między sobą? Pojęcie ujawniania siebie w rozmowie, czym ryzykujemy kiedy o sobie mówimy, itd. Co to jest niewinne kłamstwo i kiedy je stosujemy? Jakie są konsekwencje kłamstwa?
Autoprezentacja: na czym polega, w jakich sytuacjach ją stosujemy, po co to robimy? Czy autoprezentacja jest dobra czy zła? Kiedy przestajemy o nią dbać, od czego to zależy? Taktyki autoprezentacyjne i techniki autoprezentacyjne – umieć wymienić i podać przykłady sposobów na stworzenie własnego wizerunku. Co to jest norma skromności? Porażki autoprezentacyjne, zakłopotanie.