„Wszystko jest na sprzedaż (…) wszystko ma swą cenę, nawet jeśli w to nie wierzysz”. A jaka jest cena zycia? Czy ona istnieje?
Za każdym razem, gdy czytam, że w wyniku rozboju czy innego przestepstwa ktoś traci życie, zaczynam się zastanawiać, jaka jest cena życia. Wartość istnienia zaczyna się od 10gr brakujących do wina czy piwa, górnej granicy nie można jednoznacznie okreslić. Na próżno szukać przykładów w prasie ogólnokrajowej, już predzej trafi się na ledwo widoczną wzmiankę w prasie lokalnej, na podrzędnych stronach, gdzieś w rogu. W dobie eutanazji, aborcji, obojetności na zło dziejace się obok nas, ludzkie życie traci na wartości. Fakt pojedyńczego morderstwa nie ma dostatecznej siły przebicia, to musi być masowa tragedia, minimum 2-3 osoby i wykonana w sposób bestialski. Pozostałe są „niegodne” uwagi i nie docierają do naszej świadomości. Potrzeba czegoś na miarę Biesłanu, aby zszokować opinię publiczną. Mniejsze tragedie, choćby dziejace się w Czeczeni czy Izraelu już nas nie fascynują, gdyż są przereklamowane. Już nikt nie nagłaśnia przypadków „śmierci bez powodu” czyli np. pobicia za strój, albo fryzurę. Kiedyś wystarczył dzień, dwa, a już na ulicach były czarne marsze, marsze milczenia, czy przejazdy taksówkarzy trąbiących w proteście na zabójstwo jednego z nich. teraz morderca wychodzi z więzienia za dobre sprawowanie, po czym popełnia kolejne przestępstwa. Czy taka powinna być sprawiedliwość?
Gdy wspomina się spontaniczne odruchy współczucia rodzinom czy marsze milczenia, chce się zaśpiewać za Marylą Rodowicz „ale to już było”. Szkoda, że nie wróci wiecej… Jaka według Was jest cena życia?
System reklamy Test
Skoro już tutaj zajrzałeś / zajrzałaś / zajrzałoś, to pewnie dlatego, że interesujesz się psychologią i wszystkimi związanymi z nią kwestiami. Pozwól, że w tej notce (pewnie będzie trochę długa…) podsumuję krótko, jakie informacje poznasz, czytając notki. Są to krótkie pisemne wykładziki, podzielone na części i kategorie według tematów, tak żeby ułatwić ci przebrnięcie przez ten cały ogrom materiału.
Psychologia jako praktyka społeczna: co to jest psychologia potoczna, jakie są jej cechy (wiedza gorąca, wiedza zimna, itd.), co to jest dusza, psychika (co to znaczy, że człowiek jest jednością psychofizyczną?), czym zajmuje się psychologia społeczna, co to jest i jak rozumiemy pojęcie sytuacji społecznej
Wpływ społeczny: co to jest, kiedy mamy z nim do czynienia, dlaczego człowiek jest istotą społeczną, jakie potrzeby są zaspokajane w obecności innych osób, jakie są reguły wpływu społecznego (wzajemności, autorytetu, niedostępności, wzbudzania sympatii, społeczny dowód słuszności), jakie są zalety i niebezpieczeństwa automatycznego reagowania, jak brzmi reguła wzajemności, zasada kontrastu, przykłady działania reguły wzajemności, co wzmacnia chęć korzystania z przykładu innych osób (społeczny dowód słuszności). Reguła konsekwencji – dlaczego lubimy ludzi konsekwentnych? Z czym kojarzy się brak konsekwencji? Dlaczego deklaracja na piśmie ma większą moc? Brzmienie reguły niedostępności. Eksperyment Milgrama (w regule autorytetu). Reguła lubienia i sympatii. Po co mówimy innym komplementy? Czy je lubimy, czy umiemy ich słuchać? Pozytywne skojarzenia w budowaniu wzajemnej sympatii / antypatii.
Komunikacja społeczna: na czym polega proces porozumiewania się? Dlaczego ludzie chcą komunikować się ze sobą? Pojęcie kompetencji komunikacyjnej i kompetencji językowej. Co to znaczy, że skutecznie potrafimy się porozumiewać? Rodzaje komunikacji (werbalna i niewerbalna). Dlaczego zachowała się komunikacja niewerbalna i do czego służy? Funkcje komunikacji niewerbalnej. Co to znaczy, że jest naruszona czyjaś przestrzeń osobista? Co to jest przestrzeń osobista? Funkcje języka. Rodzaje wypowiedzi (dyrektywy, stwierdzenia). Dlaczego intencja i interpretacja powinny być zgodne w komunikacji werbalnej? Rozumienie pojęcia komunikowania wprost. Cechy komunikowania pośredniego. Umiejętność słuchania. Jakie są cechy charakterystyczne tego, że porozumiewamy się między sobą? Pojęcie ujawniania siebie w rozmowie, czym ryzykujemy kiedy o sobie mówimy, itd. Co to jest niewinne kłamstwo i kiedy je stosujemy? Jakie są konsekwencje kłamstwa?
Autoprezentacja: na czym polega, w jakich sytuacjach ją stosujemy, po co to robimy? Czy autoprezentacja jest dobra czy zła? Kiedy przestajemy o nią dbać, od czego to zależy? Taktyki autoprezentacyjne i techniki autoprezentacyjne – umieć wymienić i podać przykłady sposobów na stworzenie własnego wizerunku. Co to jest norma skromności? Porażki autoprezentacyjne, zakłopotanie.