Emocje a nastroje:
– emocje są krótkie, nastroje są długie
– w nastrojach dominują słabsze emocje, trudniejsze do określenia, utrzymujące się przez dłuższy okres czasu
– wiele osób nie potrafi podać przyczyny swojego nastroju
– źródła pozytywnego nastroju to np.: znalezienie pieniędzy, sukces, obejrzenie filmu, sięganie do dobrych wspomnień, przebywanie w przyjaznym otoczeniu społecznym i materialnym (ważny jest rodzaj oświetlenia, dominujące barwy w otoczeniu)
– pozytywny nastrój to koncentracja naszej uwagi na zewnętrznych obiektach, przy złym nastroju koncentrujemy się głównie na sobie
Depresja – przykład nastroju negatywnego, spirali negatywności. Wielu ludzi doświadcza epizodów depresji, wielu zmaga się z jej długotrwałym przebiegiem. Depresja według WHO to czwarta najpoważniejsza choroba we współczesnym świecie. Wcześniej była lekceważona. Obecnie traktowana jest jako poważna choroba, wymagająca pomocy specjalisty.
Stan głębokiej depresji zbliża się do czegoś, co nazywamy stanem cierpienia nie do opisania.
Objawy depresji:
– cały dzień dominuje obniżony nastrój
– nie odczuwamy przyjemności
– wahania wagi ciała
– problemy ze snem
– pogorszenie panowania nad ruchami ciała
– poczucie stałego zmęczenia
– poczucie własnej bezwartościowości
– spadek sprawności myślenia, koncentracji uwagi
– myślenie o śmierci
Pierwszymi osobami, które są w stanie dostrzec, że coś się znami dzieje niedobrego, są osoby nam bliskie, znajdujące się tuż obok nas.
Skoro już tutaj zajrzałeś / zajrzałaś / zajrzałoś, to pewnie dlatego, że interesujesz się psychologią i wszystkimi związanymi z nią kwestiami. Pozwól, że w tej notce (pewnie będzie trochę długa…) podsumuję krótko, jakie informacje poznasz, czytając notki. Są to krótkie pisemne wykładziki, podzielone na części i kategorie według tematów, tak żeby ułatwić ci przebrnięcie przez ten cały ogrom materiału.
Psychologia jako praktyka społeczna: co to jest psychologia potoczna, jakie są jej cechy (wiedza gorąca, wiedza zimna, itd.), co to jest dusza, psychika (co to znaczy, że człowiek jest jednością psychofizyczną?), czym zajmuje się psychologia społeczna, co to jest i jak rozumiemy pojęcie sytuacji społecznej
Wpływ społeczny: co to jest, kiedy mamy z nim do czynienia, dlaczego człowiek jest istotą społeczną, jakie potrzeby są zaspokajane w obecności innych osób, jakie są reguły wpływu społecznego (wzajemności, autorytetu, niedostępności, wzbudzania sympatii, społeczny dowód słuszności), jakie są zalety i niebezpieczeństwa automatycznego reagowania, jak brzmi reguła wzajemności, zasada kontrastu, przykłady działania reguły wzajemności, co wzmacnia chęć korzystania z przykładu innych osób (społeczny dowód słuszności). Reguła konsekwencji – dlaczego lubimy ludzi konsekwentnych? Z czym kojarzy się brak konsekwencji? Dlaczego deklaracja na piśmie ma większą moc? Brzmienie reguły niedostępności. Eksperyment Milgrama (w regule autorytetu). Reguła lubienia i sympatii. Po co mówimy innym komplementy? Czy je lubimy, czy umiemy ich słuchać? Pozytywne skojarzenia w budowaniu wzajemnej sympatii / antypatii.
Komunikacja społeczna: na czym polega proces porozumiewania się? Dlaczego ludzie chcą komunikować się ze sobą? Pojęcie kompetencji komunikacyjnej i kompetencji językowej. Co to znaczy, że skutecznie potrafimy się porozumiewać? Rodzaje komunikacji (werbalna i niewerbalna). Dlaczego zachowała się komunikacja niewerbalna i do czego służy? Funkcje komunikacji niewerbalnej. Co to znaczy, że jest naruszona czyjaś przestrzeń osobista? Co to jest przestrzeń osobista? Funkcje języka. Rodzaje wypowiedzi (dyrektywy, stwierdzenia). Dlaczego intencja i interpretacja powinny być zgodne w komunikacji werbalnej? Rozumienie pojęcia komunikowania wprost. Cechy komunikowania pośredniego. Umiejętność słuchania. Jakie są cechy charakterystyczne tego, że porozumiewamy się między sobą? Pojęcie ujawniania siebie w rozmowie, czym ryzykujemy kiedy o sobie mówimy, itd. Co to jest niewinne kłamstwo i kiedy je stosujemy? Jakie są konsekwencje kłamstwa?
Autoprezentacja: na czym polega, w jakich sytuacjach ją stosujemy, po co to robimy? Czy autoprezentacja jest dobra czy zła? Kiedy przestajemy o nią dbać, od czego to zależy? Taktyki autoprezentacyjne i techniki autoprezentacyjne – umieć wymienić i podać przykłady sposobów na stworzenie własnego wizerunku. Co to jest norma skromności? Porażki autoprezentacyjne, zakłopotanie.